Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
JASZCZURKA ZWINKA (Lacerta agilis)
Systematyka
rząd: łuskonośne (Squamata)
rodzina: jaszczurkowate (Lacertidae)
rodzaj: Lacerta
gatunek: jaszczurka zwinka (Lacerta agilis)
Charakterystyka/ morfologia
Jaszczurka o stosunkowo mocnej budowie. Duża głowa o zaokrąglonym pysku płynnie przechodzi w masywny grzbiet. Posiada silne kończyny o długich palcach zakończonych pazurkami. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. U samców, boki ciała są intensywnie zielone, podobnie brzuch, który najczęściej pokryty jest ciemniejszymi plamami. Samice mają szary lub jasnobrązowy grzbiet i kremowo-żółty brzuch. Młode osobniki są ciemnobrązowe.
tag heuer replica watches www.tagswish.me
Biotop/ preferencje pokarmowe
Jaszczurka zwinka spotykana jest w rozmaitych środowiskach, jednak najczęściej są to łąki i skraje lasów. Nie unika ogrodów, wrzosowisk, pól uprawnych, czy nasypów kolejowych. Preferuje miejsca nasłonecznione o stosunkowo luźnej pokrywie roślinnej. Zwinki są aktywne w ciągu dnia, przy czym najczęściej w godzinach przedpołudniowych wygrzewają się w promieniach słońca, a na polowanie wyruszają popołudniu. Noce a także zbyt gorące, upalne dni spędzają w kryjówce, przeważnie są to różnego typu norki, zakamarki wśród korzeni i mchu czy też wnętrze spróchniałych pni. W sen zimowy zapadają przeważnie w październiku, a zimowe kryjówki (najczęściej głębokie nory lub szczeliny) opuszczają w marcu lub w kwietniu. Podstawę diety jaszczurki zwinki stanowią rozmaite bezkręgowce, najczęściej owady i ich larwy oraz pajęczaki. Uzupełniają ją dżdżownice oraz ślimaki, okazjonalnie poluje na mniejsze, młode jaszczurki.
Rozwój osobniczy
Gody rozpoczynają się przeważnie w końcu kwietnia i trwają do czerwca. W okresie godów samce stają się terytorialne i zyskują piękną intensywnie zieloną szatę godową. Podobnie jak u innych gatunków samce toczą ze sobą walki o prawo dodanego terenu i samic. Kilka tygodni po kopulacji, przeważnie w końcu maja lub w czerwcu samica składa w wygrzebanej przez siebie jamce kilka jaj (przeważnie 5-10, rzadko ponad 14). Młode o długości ciała 5-6 cm lęgną się po około dwumiesięcznej inkubacji, najczęściej na przełomie sierpnia i września. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 1,5-2 lat.
Status gatunku
Podobnie jak reszta gadów w Polsce, jaszczurka zwinka podlega całkowitej ochronie.
Autor: Maciej Jaroszewski