Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Kacykowiec grubodzioby (Psarocolius wagleri )
Systematyka
Best Replica Watches
Rząd: wróblowe (Passeriformes)
Rodzina: kacykowate (Icteridae)
Gatunek: kacykowiec grubodzioby (Psarocolius wagleri )
Charakterystyka/ morfologia
Pierwszy opis tego gatunku sporządził Georg Robert Gray w 1845 roku. Naukowa nazwa gatunku została nadana dla upamiętnia niemieckiego herpetologa Johanna Georga Waglera. Samce osiągają wielkość 35 cm i wagę 225 g. Wierzch ciała i bardzo długie skrzydła są czarne, kasztanowata szyja i brzuch, który w kierunku ogona jest stopniowo jaśniejszy. Ogon jasnożółty, z wyjątkiem dwóch środkowych piór, które są ciemne. Oko z czarną źrenicą i niebieską tęczówką. Długi, gruby u nasady, biały masywny dziób, nogi czarne. Upierzenie samic podobne do samców, ale bardziej matowe i z ciemniejszym, brązowym brzuchem. Osobniki młodociane mają upierzenie podobne jak u samic a ich oczy są brązowe. Kacykowiec grubodzioby należy do gatunku ptaków długowiecznych. Udokumentowany wiek to co najmniej 26 lat. Wyodrębniono dwa podgatunki:
Psarocolius wagleri wagleri – występujący od południowo – wschodniego Meksyku po środkową Kostarykę, do północno – wschodniej Nikaragui.
Psarocolius wagleri ridgwayi - występujący od południowo – wschodniego Hondurasu do Panamy, zachodniej Kolumbii i północno – zachodniego Ekwadoru.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Kacykowiec grubodzioby żyje w koronach drzew na obrzeżach lasów, polanach i starych plantacjach. Szczególnie lubi bliskość rzek. To dość pospolity gatunek, często spotykany w małych stadach. Zwykle występuje do wysokości 1000 – 1200 metrów nad poziomem morza, ale w okresie lęgowym spotykany na wysokości nawet 1700 npm. Żeruje w koronach drzew. Jego pożywienie stanowią owady, owoce i jagody a także nektar kwiatów. Zjada także żaby i jaszczurki.
Rozwój osobniczy
Ptaki te, nie są zbyt płochliwe i często gniazdują w pobliżu siedzib ludzkich. Gatunek poligyniczny, jeden samiec przypada na kilka samic. Tworzą kolonie lęgowe złożone z 12 do 50 gniazd i tyluż samic, a tylko 4 – 5 samców. Gniazdo zbudowane w kształcie wiszącej torby, utkane jest z włókien roślinnych i winorośli. Osiąga długość 60 do 100 cm, umieszczone jest wysoko na drzewie. Samica składa dwa ciemnoniebieskie plamkowane jaja. Pisklęta wykluwają się po około 17 dniach, gniazdo opuszczają po kolejnych 30 dniach. Główną przyczyną śmiertelności piskląt są muchówki (Oestridae), których larwy pasożytują w lęgach. Występuje także pasożytnictwo lęgów ze strony starzyków wielkich (Molothrus oryzivorus). Składają one jaja w gniazdach kacykowców, jednak jaja i pisklęta gospodarzy nie są usuwane przez intruzów.
Status gatunku
Gatunek ten występuje powszechnie i nie jest uważany za zagrożony.
Przygotował:
Jan Ławicki