Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Wąż Eskulapa (Elaphe longissima)
Systematyka
rząd: łuskonośne ( Squamata)
podrząd: węże (Serpentes)
rodzina: wężowate ( Colubridae)
gatunek: Wąż Eskulapa (Elaphe longissima)
Charakterystyka/ morfologia
Największy i najrzadszy wąż. Długość jego ciała może przekraczać 2 m, najdłuższy odnotowany osobnik mierzył 225 cm. Samce są zwykle dłuższe od samic. . Wysmukły, gibki muskularny, głowa owalna, słabo lecz wyraźnie odgraniczona od tułowia. Ogon stosunkowo długi i chwytny. Dorosłe osobniki są jednostajnie oliwkowe lub brązowe. Głowa oraz ciało, z wyjątkiem brzucha, są brunatne lub oliwkowobrunatne z wieloma małymi, jasnymi plamkami. Przednia część ciała zwykle jest jaśniejsza, a strona brzuszna słomkowa, czasem z ciemnymi plamkami. Znane są różne odmiany barwne, oraz formy albinotyczne tego gatunku.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Występuje w lasach liściastych na terenach pagórkowatych, wśród skał i na silnie nasłonecznionych stokach. Bardzo ciepłolubny. Kryjówki opuszcza w samo południe i jest aktywny w godzinach największego nasłonecznienia. Jest gadem wybitnie wrażliwym na chłód. Przebywa często wśród gałęzi krzewów lub wśród konarów drzew. Poluje na ziemi na gryzonie. Wyjątkowo jaszczurki, jaja, pisklęta, małe ptaki oraz małe węże. Między innymi chętnie zjada nietoperze i być może specjalnie na nie nawet poluje Czasem zjada też młode bezkręgowce. Nie jest jadowity. Polując na zdobycz chwyta ją pyskiem i owijając ciałem dusi a następnie połyka.
Rozwój osobniczy
Jest to wąż jajorodny. Pora godowa w maju i czerwcu. Samice różnych populacji składają różną liczbę jaj , od 2 do 8 . Jaja umieszczane są w bardzo ciepłych i wilgotnych miejscach, najczęściej w butwiejącym drewnie.. Po kilkudziesięciu dniach , najczęściej w sierpniu, wylęgają się z nich młode węże o długości 20–30 cm. W sen zimowy zapada już we wrześniu, niekiedy pod koniec sierpnia. Zimuje gromadnie, często w szczelinach skalnych lub grotach.
Status gatunku
Gatunek pod ochroną. Wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia CR– krytycznie zagrożony).
tag heuer replica watches www.tagswish.me